Deepak Kumar, Bajrang Punia Apurvi Chandela and Ravi Kumar Bring Medals For India


India won two medals on day one of the Asian Games with wrestler Bajrang Punia defeating Japan’s Takatani Daichi in the men’s 65kg Freestyle final, and Apurvi Chandela and Ravi Kumar winning a bronze medal in 10m Air Rifle Mixed Team event.

Meanwhile, on day two, Deepak Kumar won a silver medal in men’s 10m air rifle event after producing excellent scores at crucial junctures, pipping fancied teammate Ravi Kumar at the 18th Asian Games here today.

Deepak shot 247.7 to finish second on the podium behind China’s Haoran Yang, who won the top prize with a Games record 249.1 at the JSC Shooting Range of this port city.

Bajrang, who came into the Asian Games as favourite to win the gold in this category, beat his Japanese opponent 11-8 in the final bout.

The 24-year-old Indian had won three consecutive gold medals — CWG (Gold Coast), Tbilisi Grand Prix (Georgia) and Yasar Dogu International (Istanbul) — ahead of the Asian Games.

En route to his gold medal bout, Bajrang defeated Khasanov Sirojiddin (Uzbekistan), Fayziev Abdulqosim (Tajikistan) and Batchuluun Batmagnai (Mongolia).

Apurvi and Ravi Kumar aggregated 429.9 after 42 shots in the 48-shot final and were in second spot for major part of the 48-shot finals before China overtook them to take the silver.

The strong Chinese pairing of Ruozhu Zhao and Haoran Yang ended with a score of 492.5. Chinese Taipei’s Yingshin Lin and Shaochuan Lu claimed the gold, scoring 494.1.

Korea and Mongolia finished fourth and fifth respectively in the event held for the first time at the Games.

It was a maiden Asian Games medal for Chandela, who will be aiming for a better colour medal in the 10m air rifle. Chandela is also a multiple time World Cup winner and had bagged gold at 2014 Commonwealth Games in Glasgow.

Meanwhile, here’s India’s schedule on Day 2 of competitions at the 18th Asian Games on Monday.

Badminton:

Women’s team event: 8am IST

India vs Japan

Men’s team quarterfinal: 1pm IST

Inda vs Indonesia

Basketball

Women’s Preliminary Round match: 9am IST

India vs Unified Korea

Handball

Men’s handball: 10 am IST

India vs Malaysia:

Hockey

Men’s Pool match: 7pm IST

Kabaddi

Womem’s team event: 8:40am IST

India vs Thailand

Men’s team event: 3pm IST

India vs South Korea

Sepaktakraw:

Men’s Team Regu Preliminary Round

India vs Iran 8am IST

India vs Indonesia 2pm IST

Women’s Team Regu Preliminary Round: 11am

India vs Lao

Shooting

Women’s Trap event Qualification Day 2: 7am IST

Shreyasi Singh, Seema Tomar

Men’s 10m Air Rifle Qualification: 6:30 am IST

Ravi Kumar, Deepak Kumar

Men’s Trap Qualififcation Day 2: 8am IST

Manavjit Singh Sandhu

Women’s 10m Air Rifle Qualification: 8:30 am IST

Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela

Swimming

Men’s 800m Freestyle Qualification: 8am IST

Advait Page

Men’s 50m Backstroke: 8:22am IST

Srihati Nataraj, Arvind Mani

Men’s 200m Individual Medley Qualification: 7:45am IST

Neel Roy

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Qualification: 9:15 am IST

Taekwondo

Women’s 53 Kg: 9am IST

Latika Bhandari

Tennis: Starts at 9am

Men’s Singles: Prajnesh Gunneswaran vs M Rifqi Fitriadi

Ramkumar Ramanathan vs Kit Hong Wong

Men’s Doubles:

Rohan Bopanna/Divij Sharan vs IA Susanto/DA Susanto

Sumit Nagal/Ramkumar Ramanathan vs Abhishek Bastola/SB Bajracharya

Women’s Singles:

Ankita Raina vs Beatrice Gumulya

Karman Kaur Thandi vs Jargal Altansarnai

Mixed Doubles

Rohan Bopanna/Prarthana Thombare

Women’s Doubles

Ankita Raina/Prarthana Thombare vs SM Khan/ U Suhail

Volleyball

Men’s Preliminary 2:30pm IST

India vs Hong Kong

Wushu start 6pm IST

Men’s Sanda -56kg

Santosh Kumar vs Zaid Ali Wazea

Men’s Sanda -60kg

Bhanu Pratap Singh vs Foroud Zafari

Men’s Sanda -60kg

Narender Grewal vs Jr Clemente Tabugara

Wrestling starts 12pm IST

Men:

Sumit 125 Kg

Women:

Vinesh Phogat 50 Kg

Pinki 53 Kg

Pooja Dhandhi 57 Kg

Sakshi Malik 62 Kg





Source link